Idealny pokój dla nastolatka, jak go urządzić?

Jednym z niezwykle ważnych momentów w życiu każdego nastolatka jest dekorowanie jego pokoju. Zazwyczaj projektując pokój nastolatka, dajemy mu wolną rękę i angażujemy się, głównie pomagając w realizacji wizji naszego nastoletniego dziecka, możemy być również doskonałymi doradcami, jeśli tylko będziemy pamiętać o szanowaniu zdania naszej pociechy. Jak urządzić idealny pokój dla nastolatka?

Urządzając pokój nastolatka, powinniśmy pamiętać, że większość dzieci w tym wieku uwielbia przebywać w swoim pokoju, dlatego chcą one mieć umieszczone w nim  dosłownie wszystko, co potrzebne im do codziennego funkcjonowania. Pokój nastolatka to zarówno sypialnia, biblioteka, jak i miejsce pracy oraz nauki naszego dziecka, to dlatego tak ważne jest, aby czuło się ono w nim komfortowo. Niezależnie od wielkości pokoju naszego dziecka oraz jego kształtu, jeśli dobrze zaplanujemy zagospodarowanie przestrzeni, to pokój będzie zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i bardzo funkcjonalny. Jeśli pokój jest mały, możemy wykorzystać różnego rodzaju schowki, w których umieścimy rzeczy, których nie będziemy w stanie ulokować na widoku. Takimi schowkami mogą być ozdobne kartonowe pudła bądź stara skrzynia na zabawki. Kolejnym patentem na zaoszczędzenie miejsca w małym pokoju może być kupno wiszących szafek, na których nasze nastoletnie dziecko może umieścić swoje skarby. Jeśli zaś posiadamy dużą przestrzeń do zagospodarowania, to zarówno my, jak i nasze dziecko możemy wyrazić swoją kreatywność podczas jego dekorowania.

Kolory i wzory w pokoju naszego nastoletniego dziecka 

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy zdecydować, urządzając pokój naszego nastoletniego dziecka, jest wybór kolorów, jakie przyozdobią jego ściany. Wybierając kolorystykę ścian, powinniśmy wybierać żywe i jasne kolory. Bardzo modne oraz efektowne jest również łączenie kolorów, tak aby każda para ścian pomalowana była w innym odcieniu. Możliwe są również inne wariacje, pozwalające efektownie połączyć dwa kolory w jedną spójną całość. Już dawno do lamusa odeszło przekonanie, że pokój dziewczynki musi być różowy, a pokój chłopca niebieski, jest wiele innych barw, która mogę ozdobić pokój nastolatka bez względu na jego płeć. Wybierając farbę do pokoju nastolatka, powinniśmy ustalić z nim jaka paleta barw najbardziej odpowiada jego preferencjom oraz w jakim kolorze chciałbym mieć ścianę, aby czuć się w swoim pokoju komfortowo. Jeśli nasze dziecko pragnie urozmaicenia, możemy zdecydować się także na tapetę, która może zdobić każdą ścianę lub tylko jedną, wybraną, będąc tym samym wspaniałym uzupełnieniem całej kompozycji. Pamiętajmy, aby planując rozmieszczenie tapet pamiętać o wcześniejszym wybraniu miejsca na wieszaki na ścianę, obrazy, czy zdjęcia. 

Dekoracje w pokoju nastolatka

Podczas dekorowania pokoju nastolatka możemy skorzystać z wielu różnych możliwości, pierwszą z nich jest skorzystanie ze wzorów, które zdobić mogą zarówno ścianę, jak i takie miejsca jak zagłówek łóżka, czy zagłębienie w sypialni. Niektórzy jako element dekoracyjny wybierają pościel, szczególnie kiedy łóżko naszego dziecka nie posiada pojemnika na pościel, przed co jest ona stale na widoku. Kolejnym rozwiązaniem, które pomoże nam nieco ożywić sypialnie nastoletniego dziecka, są dekoracje ścienne takie jak obrazy, pięknie oprawione zdjęcia, czy plakaty. Na rynku istnieje również wiele naklejek ściennych oraz fototapet, które nadadzą każdemu wnętrzu niezwykłego charakteru. Również różnego rodzaju napisy w formie naklejek oraz drewnianych liter umieszczonych na ścianie mogą stanowić doskonałą dekorację pokoju naszego nastoletniego dziecka. Zaletą liter jest fakt, że nasze dziecko może umieścić na swojej ścianie ulubioną sentencję, czy cytat, który jest dla niego ważny. Również takie elementy pokoju jak odpowiednio dobrane wieszaki na ścianę mogą stanowić wspaniałą ozdobę pomieszczenia. Wybierając dekoracje, pamiętajmy o tym, że dzieci w okresie nastoletnim mają już ukształtowany gust, powinniśmy więc pozwolić decydować naszemu nastolatkowi o tym, jakie ozdoby pragnie umieścić w swojej sypialni. Doskonałym rozwiązaniem będą wspólne zakupy, podczas których nasze dziecko pokaże nam jakie dodatki chciałoby znaleźć w swoim pokoju. Wspólne zakupy to również okazja do dokładniejszego poznania gustu swoje pociechy oraz jej aktualnych upodobań, a także do wypracowania kompromisu w przypadku różnicy zdań. Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, to fakt jeszcze nasze dziecko będzie mieszkać w tym pokoju i to jego zdanie oraz upodobania powinny być na pierwszym miejscu podczas jego dekorowania.