Jak dobrać odpowiednie biurko gamingowe?

Biurko gamingowe to ważny element wyposażenia pomieszczenia, w którym spędza się czas, grając w gry. Dla gamerów jest ono niezwykle ważne, ponieważ wpływa na komfort w trakcie grania, a także zdrowie i kręgosłup gracza. Aby stanowisko do grania było urządzane w jak najbardziej przyjazny dla gracza sposób, nie mogą znaleźć się w nim przypadkowe elementy. Jak się tym zająć? Jak wybrać odpowiednie biurko gamingowe?

Biurko gamingowe - czym się charakteryzuje?

Biurko gamingowe różni się od tradycyjnego głównie jego zastosowaniem. Tego rodzaju biurko nie będzie służyło do czytania książek, czy odrabiania pracy domowej. Nie może być nim także stół kuchenny czy żaden inny znajdujący się np. w salonie, czy jadalni. Budowa i najważniejsze cechy biurka gamingowego muszą odpowiadać graczowi, które wykorzysta je do skutecznego zdobywania kolejnych poziomów gry. Istotny jest czas przy nim spędzany. Otóż przy biurku gamerskim spędza się prawdopodobnie kilkakrotnie więcej czasu niż przy tradycyjnym meblu. Warto zaznaczyć, że dla wielu osób służy ono nie jako miejsce do grania, ale także do pracy. Możliwość zastosowań biurka gamerskiego wyraża się w wielu rozwiązaniach. Głównie z tego powodu ten element wyposażenia, powinien być indywidualnie dobrany do użytkownika. Inne wymagania będzie miała osoba w wieku przedszkolnym, a inne nastolatek, czy dorosła i w pełni ukształtowana osoba. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego biurka, warto wziąć pod uwagę, czy chcemy, aby pozostało ono w jednym miejscu, czy może mamy zamiar je przestawiać. Mobilność tego mebla zapewniają kółka, które pozwalają na prostą zmianę jego lokalizacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając biurko gamingowe?

Biurko dla gracza musi spełniać szereg funkcji, które nie będą zbędnym rozpraszaczem, a raczej zapewnią maksymalne skupienie w trakcie gry. Na co zwrócić uwagę przy wyborze:

  • Rozmiar oraz kształt blatu, jak i całego biurka - to najważniejsza kwestia. Jeśli gracz potrzebuje dużo miejsca, biurko powinno być większych rozmiarów. Często musi pomieścić dwa monitory, klawiaturę, myszkę i inne akcesoria. Musi także dawać możliwość komfortowego oparcia się o blat. W tym przypadku także należy stosować podejście indywidualne. Zwłaszcza jeśli biurko ma być dla dziecka czy też osoby dorosłej. Praktycznym rozwiązaniem może być stół składany, który oferuje możliwość zwalniania miejsca, jeśli nadejdzie taka potrzeba.
  • Możliwość organizacji kabli - jest bardzo ważna, ponieważ nikt nie chce, aby na jego biurku znalazł się stos poplątanych kabli, które przeszkadzałyby w trakcie gry. Aby tego uniknąć, większość biurek gamingowych ma specjalne otwory na kable, a także inne udogodnienia, które pozwalają na ich zdyscyplinowanie. Gracze wybierają raczej akcesoria przewodowe, ponieważ przypisuje się im większą czujność i niezawodność. Niestety jest to równoznaczne, z tym że na biurku pojawia się jeszcze więcej kabli.
  • Design - wielu graczy ceni sobie, aby przestrzeń, w której zdobywają kolejne poziomy, odzwierciedlała scenerię ich ulubionej gry lub pasowała do wystroju znajdujących się w pokoju mebli.
  • Materiał wykonania - w zależności od upodobań i wymagań gracza biurko może być wykonane z drewna, płyty MDF, tworzywa, metalu, a także innych materiałów lub ich mieszanki. Za najmniej komfortowe uważane jest biurko metalowe,  gdyż długie jego użytkowanie, nie jest wygodne.
  • Możliwość regulacji - jest wyjątkowo ważna, gdyż wpływa na ergonomię biurka. Ergonomia to nauka, która traktuje o takim przystosowaniu miejsca pracy danej osoby, aby było one kompatybilne z jego możliwościami fizycznymi. Najważniejsze jest to, aby biurko miało regulowaną wysokość. Zakłada się, że blat biurka powinien znajdować się na wysokości od 68 do 76 cm w zależności od wzrostu użytkownika, a jeśli oprze on przedramiona o blat, to powinny się znajdować pod kątem 90 stopni w stosunku do blatu.
  • Inne dodatki - tutaj znaczenie mają wszelkie ułatwienia dla gracza, które nie zostały wcześniej wymienione. Mogą nimi być uchwyty na słuchawki po jednej lub dwóch stronach biurka. Innym rozwiązaniem jest uchwyt na butelkę czy kubek z napojem, który również może się znaleźć po jednej lub dwóch stronach biurka. W zależności od upodobań przyszłego użytkownika, preferowany może także być stojak na płyty lub gamepada.