Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego potrzeby, takie jak sen, ale też konieczność ciągłego rozwijania się i chęć zabawy. Kiedy w jednym pokoju ma zamieszkać dwoje naszych pociech, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Istnieje kilka sposobów na zaaranżowanie sypialni bliźniaków, który z nich wybrać?

Przeprowadzka to emocjonujący czas dla każdego członka rodziny. Wiąże się ona ze zmianą otoczenia, także tego najbliższego, jakim jest dom. Aby dzieci bez problemu zaaklimatyzowały się w nowej okolicy, należy urządzić ich pokój, biorąc pod uwagę kilka zasad. Zdarza się, że meblowanie nie jest spowodowane nowym mieszkaniem, a jedynie remontem. Wtedy też warto dokładnie poznać potrzeby dzieci, które zamieszkują dane pomieszczenie. W przypadku bliźniaków mamy dwa wyjścia- możemy w jednym pokoju urządzić dwie oddzielne, całkiem różne od siebie strefy lub zmiksować preferencje dzieci i stworzyć uniwersalną przestrzeń.

O czym nie można zapomnieć, urządzając pokój dzieci?

Bardzo często aranżując wnętrze przeznaczone dla dzieci, zapominamy, jak ważny jest dla nich relaks. Pozornie przyjemne dni w szkole również mogą stać się męczące, a po wysiłku umysłowym ważna jest przerwa od łamigłówek. Aby pozbyć się nudy, nasze pociechy chętnie sięgają po różnego rodzaju zabawki, których przez lata gromadzi się bardzo dużo. Już zanim dzieci pojawią się na świecie, rodzice i najbliżsi kupują im upominki, które później stają się świetną pamiątką, ciężko więc się ich pozbyć. Im dziecko starsze, tym pojawia się więcej okazji do kupowania prezentów. Urodziny, imieniny i święta to typowe dni, kiedy najmłodsi w rodzinie oczekują na nowe drobiazgi. W pewnym momencie może przytłoczyć nas ilość posiadanych przez tak młodych ludzi rzeczy. Aby w pokoju można było utrzymać porządek, w trakcie meblowania należy pamiętać o zakupie pojemnika na zabawki. Nie tylko będzie to praktyczny element wyposażenia pomieszczenia, ale też świetna jego ozdoba. Dzieje się tak za sprawą wielu kolorów pudeł proponowanych nam przez producentów.

Strefa relaksu w pokoju dla najmłodszych

Świetnym pomysłem na pokój dla dzieci jest wydzielenie w nim stref. Pozwoli nam to wyrobić w pociechach nawyk odkładania wszystkiego na miejsce, a także wspomoże ich rozwój. Kiedy decydujemy się na to, aby bliźniaki umieścić w jednym pokoju, musimy zastanowić się, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na dwa oddzielne łóżka. Jeśli nie, warto wybrać łóżko piętrowe, które pozwoli nam zaoszczędzić przestrzeń. Aby wieczorne godziny były spokojne, obszar, w którym postawimy łóżko, powinien być strefą wolną od zabawek. Nie będą one rozpraszać dzieci, które są w trakcie przygotowań do snu. Skrzynia na zabawki powinna zostać umieszczona poza zasięgiem ich wzroku. Pluszaki i inne figurki nie mogą także zajmować miejsca na biurku podczas nauki dziecka. Odrabianie lekcji również wymaga od naszych pociech skupienia, a leżące zabawki nie sprzyjają utrzymania doniosłej atmosfery.

Mały pokój dla dwójki dzieci- jak wszystko zmieścić?

Często wydaje nam się, że jeden pokój dla bliźniaków to za mało, każde dziecko potrzebuje przecież oddzielnego łóżka, biurka, a nawet komody. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie dysponujemy dużym metrażem, powinniśmy rozejrzeć się za meblami nieco bardziej pojemnymi, ale pojedynczymi. Młodszym dzieciom z pewnością nie będzie przeszkadzać dzielenie szafy z rodzeństwem. Problem może pojawić się, dopiero kiedy osiągną one wiek nastoletni. Do tej pory jednak warto powstrzymać się od kupowania zbyt dużej ilości mebli. Jeśli mamy możliwość zakupu dwóch łóżek, warto zainwestować w takie na antresoli. Pod nimi możemy wtedy umieścić biurka. Pozwoli to zachować dzieciom poczucie indywidualności- każde z nich może pozostawać po swojej części pomieszczenia. Podział pokoju ma więc zastosowanie, szczególnie kiedy pociechy nie mogą się dogadać. Często jednak nie mamy na to odpowiednio dużo przestrzeni i pokój staje się połączeniem dwóch odrębnych osobowości. Oba sposoby na zaaranżowanie sypialni bliźniaków są dobre, najważniejsze jest dopasowanie mebli i wyposażenia do gustu wszystkich mieszkańców pokoju.