Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Urządzanie dziecięcego pokoju może wydawać się trudne. Szczególnie że dzieci znane są ze zmieniania w swoich osobistych preferencji co jakiś czas. Dziecięcy gust i charakter kształtuje się, stąd częste zmiany takich rzeczy jak ulubione kolory, zajęcia, czy zabawki. Jak więc urządzić idealny pokój dla przedszkolaka?

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy myśleć, jest zainwestowanie w meble, które okażą się ponadczasowe i będą służyć naszemu dziecku zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym oraz w późniejszym okresie. Takie rzeczy jak półki na książki, komody, czy skrzynie na zabawki można wybrać w neutralnych kolorach tak, aby mogły służyć naszemu dziecku przez wiele lat. Wiele osób pomyśli, że skrzynia na zabawki zniknie z pokoju dziecka, kiedy to straci zainteresowania zabawkami, jednak tego rodzaju dodatek do pokoju w późniejszym okresie można przeznaczyć na przechowywanie innych rzeczy takich książki, czy ulubione płyty. Również biurko możemy wybrać takie, które posłuży naszemu dziecku zarówno teraz, jak i za kilka lat. Musimy pamiętać o tym, że neutralne meble wcale nie oznaczają, iż pokój nie będzie wyglądał na dziecięcy, możemy nadać mu wspaniałe bajkowy charakter za pomocą dodatków i ozdób mieszkaniowych.

Neutralny wystrój kluczem do sukcesu 

Biorąc pod uwagę zmienność dziecięcego gustu, wybierając takie rzeczy jak wykładziny podłogowe, meble, czy kolory farb ściennych powinniśmy używać rzeczy o neutralnych odcieniach. Zamiast wściekłego różu wybierzmy delikatne pastelowe odcienie, warto również wziąć pod uwagę ciepłe i przytulne kolory farb. Jeśli zaś chodzi o podłogę i kolory mebli wybierajmy neutralne, klasyczne odcienie i wykończenia. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że urządzamy pokój dziecięcy i sprawić, aby nasza pociecha dobrze czuła się w swojej przestrzeni. Możemy nadać dziecięce charakter pokojowi naszego malucha, dodając akcesoria, które w przypadku zmiany gustu młodego człowieka możemy łatwo wymienić, bez konieczności inwestowania w to ogromnych pieniędzy, jak miałoby to miejsce w przypadku wymiany mebli, czy koloru ścian. Jakie przedmioty możemy wybrać? Dywaniki, ramki do zdjęć, czy ozdobne poduszki mogą okazać się doskonałymi akcentami nadającymi pokojowi odpowiedni wygląd. Powinniśmy także zadbać o porządek w dziecięcym pokoju, w tym celu możemy zakupić skrzynię na zabawki w neutralnym kolorze, która będzie spełniała z równo funkcją dekoracyjną, jak i pomagała dziecku w utrzymaniu porządku.

Zaangażuj swoje dziecko 

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie dobrze czuło się w swoim pokoju, to pozwólmy mu się zaangażować w jego dekorowanie. Pokój naszego dziecka to miejsce, w którym będzie ono spędzać większą część dnia, dlatego warto zadbać o to, aby czuło się tam komfortowo. Większe rzeczy takie jak meble, panele podłogowe, czy kolory ścian powinniśmy wybierać sami, jednak w przypadku dodatków dobrym rozwiązaniem będzie pójście za głosem naszej pociechy. Pozwólmy wybrać naszemu dziecku takie rzeczy jak pojemniki na zabawki, ramki na zdjęcia, ozdobne poduchy,  firany, czy pościel z ulubioną postacią z bajek w której będzie spało. Jeśli zadbamy o to, aby nasze dziecko brało czynny udział w urządzaniu swojej osobistej przestrzeni, to z pewnością posłuży mu ona dłużej, dzięki wspaniałemu samopoczuciu, jakie będzie wywoływało u dziecka przebywanie w tym pomieszczeniu.

Pokój rozwijający się wraz z dzieckiem

Wraz z wiekiem zmieniają się upodobania, obowiązki oraz gust naszego dziecka. Jeśli zainwestujemy w neutralny pokój, którego charakter nadawać będą dodatki, to oszczędzimy sobie frustracji związanej z koniecznością częstej zmiany aranżacji pokoju. Jeśli postawimy na małe ozdobne elementy, to wystarczy, że zmienimy w wystroju detale takie jak obrazki, nowe ozdobne poduchy, czy pościel obecnie odpowiadająca preferencjom naszego dziecka i cały pokój będzie wydawał się odmieniony. Dzięki metodzie małych dodatków droższe rzeczy takie jak łóżko, skrzynia na zabawki, szafy czy komody mogą pozostać niezmienne, a dziecięcy pokój i tak będzie wyglądał zupełnie inaczej.