Podczas wybierania mebli do mieszkania każdy z nas dba o to, aby były one zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Wiele osób zastanawia się jak urządzić jadalnię i na jaki stół kuchenny się zdecydować, aby był on wygodny i umożliwiał całej rodzinie wspólne spożywanie posiłków. Na co powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę?

Jadalnia to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w naszym mieszkaniu, to właśnie w niej członkowie naszej rodziny spożywają posiłki oraz często spędzają czas ze swoimi przyjaciółmi. Jadalnia pełni również dodatkowe funkcje, to właśnie w niej odbywają się najróżniejsze przyjęcia i uroczystości, czy spotkania rodzinne. Ze względu na częstotliwość użytkowania jadalni powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zarówno stół kuchenny, jak i krzesła, które będą jego uzupełnieniem były wygodne, wytrzymałe i pasowały do wystroju naszego wnętrza. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru stołu do kuchni lub jadalni? Powinny one pasować kolorystycznie do wybranych przez nas kolorów i stylu panującego w pomieszczeniu a przy tym być praktyczne. 

Stół kuchenny, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wiele osób zastanawia się, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas wybierania stołu kuchennego, który stanie się częścią naszej jadalni. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że stół do kuchni zazwyczaj zajmuje dość sporą ilość przestrzeni, właśnie dlatego powinniśmy przemyśleć jaki model będzie idealny dla naszego wnętrza i uwzględnić fakt, że wokół stołu powinna znajdować się rozsądna ilość wolnej przestrzeni. Dlaczego przestrzeń wokół stołu jest taka ważna? Każda osoba spożywająca posiłek lub spędzająca czas przy stole np. grając w gry planszowe, powinna móc wygodnie usiąść na krześle i posiadać wokół siebie odpowiednią ilość miejsca, aby móc się swobodnie poruszać. Niezależnie od tego ile osób ma zasiąść przy naszym stole, przed wybraniem odpowiedniego modelu powinniśmy dokonać pomiarów, które pozwolą nam określić, ile miejsca możemy poświęcić na stół kuchenny. Podczas mierzenia powinniśmy również uwzględnić ilość wolnej przestrzeni, która pozwoli nam na swobodne użytkowania naszej przestrzeni jadalnej. 

Stół kuchenny - okrągły, czy prostokątny? 

Na rynku istnieje wiele sklepów, które oferują stoły w najróżniejszych wersjach kolorystycznych oraz w bogatej, bardzo różnorodnej stylistyce. Jednak stoły kuchenne różnią się czymś więcej, a mianowicie kształtami. Możemy wybrać bardzo popularne kwadratowe lub prostokątne stoły do kuchni lub jadalni, albo zdecydować się na stół okrągły. Który kształt powinien zwrócić naszą szczególną uwagę? Wszystko zależy od ilości miejsca jakie posiadamy do zagospodarowania w naszej jadalni. Stoły okrągłe i owalne bardzo często wybierane są przez osoby, które mają ograniczoną ilość miejsca do wykorzystania ze względu na fakt, że nie posiadają one rogów, dzięki czemu zyskujemy odrobinę więcej przestrzeni do poruszania się. Jednak to stoły kwadratowe i prostokątne wciąż cieszą się największym powodzeniem ze względu na fakt, że jedzenie przy nich posiłków jest znacznie wygodniejsze z uwagi  na ilość miejsca przy stole i możliwość lepszego rozmieszczenia krzeseł każdego uczestnika spotkania przy stole. 

Najważniejsze aspekty wyboru stołu kuchennego 

Dobry stół kuchenny musi nie tylko wyglądać dobrze, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób jest wykonany. Stół do kuchni oraz jadalni powinien być solidnie wykonany i wykończony w odpowiedni sposób. Materiał, z jakiego wykonany jest mebel, odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ to od tego zależy jego ogólna wytrzymałość i odporność na użytkowanie. Kupując meble do naszego domu, pragniemy, aby towarzyszyły nam one przez lata i wyglądały nienagannie, dlatego podczas kupna stołu kuchennego powinniśmy podejmować rozsądne decyzje. Stół kuchenny jest często i intensywnie użytkowany, to dlatego powinno nam zależeć na najwyższej jakości materiałach, bo to one są najważniejszym elementem tego niezwykle istotnego elementu jadalni. Jeśli wybierzemy mądrze, będziemy mogli cieszyć się naszym stołem kuchennym przez wiele długich lat.