W większości przypadków nazwy "ława kawowa" lub "ława na kawę" i "stolik kawowy" są stosowane zamiennie i dotyczą jedno rodzaju mebla. Przyglądając się bliżej tym meblom, z pewnością zauważymy kilka detali i cech, które sprawiają, że jednak są to zupełnie inne meble - mimo że pełnią tę samą funkcję.

Brak znajomości tych różnic oznacza jedno - utrudniony wybór odpowiedniego mebla do salonu czy pokoju dziennego.

Charakterystyka stolika kawowego

Stolik kawowy (pojedynczy mebel lub zestaw stolików) dobrze sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, jako praktyczny dodatek do mebli wypoczynkowych. Zabiera niewiele miejsca, dlatego to częsty wybór osób, które stają przed zakupem mebli do salonu. Stolik kawowy jest mniejszy i lżejszy niż ława, dlatego znacznie łatwiej go przenieść w inne miejsce zależnie od potrzeb. Niektóre modele stolików są wyposażone w kółka, przez co ich transport jest jeszcze sprawniejszy.

  • Nowoczesne rozwiązania - współczesne stoliki są coraz częściej dostosowane do potrzeb użytkowników. Dostępne są meble z wbudowanym odtwarzaczem muzyki, głośnikiem, czy nawet ładowarki indukcyjne do telefonów komórkowych.

  • Łatwość konserwacji - metalowe lub szklane stoliki kawowe są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż tradycyjne ławy z drewna. Często wystarczy je po prostu przetrzeć z kurzu, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Oczywiście, umycie mebla za pomocą detergentów też bywa konieczne, jednak znacznie rzadziej niż zebranie kurzu.

  • Rodzaj i miejsce użytkowania - stoliki kawowe są zdecydowanie częściej stosowane w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie, restauracje czy lobby hotelowe. W takich miejscach niezwykle ważne jest umieszczenie lekkich i łatwych w przeniesieniu mebli. Dzięki nim sprzątanie przebiega sprawniej - unikamy dźwigania i przesuwania masywnych elementów.

  • Przystępna cena - stoliki wykonane z tworzyw sztucznych są sporo tańsze niż ławy drewniane. Nie odejmuje to jednak ich wytrzymałości i funkcjonalności.

  • Składane modele - to idealne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają aranżację swojego salonu czy pokoju dziennego lub po prostu szukają mebla, który można łatwo złożyć - w razie potrzeby - i złożyć w trakcie wizyty gości. Taki zestaw stolików kawowych jest przydatny, szczególnie kiedy musimy ustawić na blacie kilka kubków z kawą lub herbatą i przekąski.

  • Funkcjonalność - oczywistą funkcją stolika kawowego jest stawianie na nim kubków z napojami - to wygodna forma ich serwowania. Wystarczy jednak dodać kilka poduch do siedzenia, żeby stolik zamienił się w miejsce do grania w planszówki.

Ława kawowa - co różni ją od stolika?

Przestronny salon to dobre miejsce na postawienie ławy. Potrzebne jest sporo miejsca, żeby zmieścić tak duży mebel, który często stanowi centrum całego pomieszczenia. To właśnie waga ławy sprawia, że jest ona głównym punktem pomieszczenia. Mebel wykonany z drewna czy metalu jest cięższy i trwalszy. Trudno go przenieść w inny punkt w pomieszczeniu. Stoliki kawowe mają tę przewagę, że są lekkie - ale nadal wytrzymałe - i łatwo je podnieść.

Pomimo, że ława jest niższa niż stolik, odznacza się sporą powierzchnią do przechowywania. Blat ławy jest znacznie większy niż blat stolika, dlatego pomieści on więcej przedmiotów. Co jeszcze różni ją od stolika?

  • Wysokość - to podstawowa różnicą między ławą a stolikiem. Ława jest stosunkowo niska - jej wysokość wynosi od 30 do 40 centymetrów. Stolik Kawowy może mieć wysokość od 40 do nawet 60 centymetrów.

  • Funkcjonalność - ława na kawę bywa bardziej funkcjonalna niż stolik kawowy. Niektóre modele mają dodatkowe szuflady lub półki, gdzie można przechować drobiazgi.

  • Styl - ława jest wysoce dekoracyjna i sama w sobie może być ozdobą dla pomieszczenia. Właśnie w przypadku ław częściej spotykane są ozdobne nogi albo eleganckie blaty. Jedną z aranżacji salonu, gdzie sprawdzi się ława, jest styl klasyczny.

  • Cena - ławy, szczególnie te wykonane z naturalnych, wysokogatunkowych materiałów są znacznie droższe niż stoliki kawowe nowoczesne z tworzyw sztucznych i metalu.