Uwielbiamy nasze regały, ponieważ przechowują nasz najcenniejszy dobytek – książki, sentymentalne pamiątki, a także nasze zdjęcia z bliskimi. 

Urządzanie domowej biblioteczki nieprostym zadaniem 


Nie ma nic lepszego niż idealnie wystylizowany regał! Wprowadzasz się do nowego domu lub mieszkania? Aranżacja wnętrz, począwszy od wyboru podłóg, po wybór dodatków to niełatwe zadanie. Jak się okazuje, dekorowanie regału przysparza mnóstwo problemów, a to z kolei wiąże się z narastającą irytacją. Brzmi zabawnie, ale tak jest! Twój regał już widział setki układów książek, a Ty wciąż nie możesz się zdecydować? Dalej Ci czegoś brakuje, a Twój regał to jedynie marna podróbka inspiracji z Pinterest? Weź głęboki oddech! W tym artykule zdradzamy tajemnice idealnie wystylizowanego regału. Dekorowanie regału na książki to odrobina nauka i szczypta sztuki, tak jak tworzenie nowego przepisu kulinarnego. Rzadko się zdarza, aby za pierwszym razem wyszło nam idealne ciasto lub danie główne – tworzenie kompozycji również wymaga czasu. 

Zrób porządekPierwszy krok jest dosyć oczywisty. Zbierz w jedno miejsce wszystkie swoje książki i podziel je na dwie kategorie. To trochę jak wiosenne sprzątanie Twojej kolekcji książek lub robienie porządku w szafie i wyrzucanie starych ciuchów. Trzymasz stare książki ze szkoły średniej lub ze studiów? Ich dni chwały już minęły, więc schowaj je w inne miejsce. Pamiętaj, że ciekawe regały nie zawierają tylko książek, ale i również poszczególne dodatki takie jak ramki ze zdjęciami, pamiątki z różnych zakątków świata lub inne sentymentalne i oczywiście ładne przedmioty! Zbierz te rzeczy, które są dla Ciebie ważne i chciałbyś zawsze na nie patrzeć, wspominając dobre chwile. Regał na książki to nie tylko mebel, który ma ładnie wyglądać lub zapełniać przestrzeń – idealnie byłoby, gdyby Twój regał, był kluczem do opowieści, które kryją się za poszczególnymi pamiątkami. 

Twórz i baw się! I oto najcięższy moment. Układ książek...największa zmora. Mamy na to pomysł – wprowadź strategicznie układanie w mini stosy! Dodaj kilka książek ułożonych poziomo aby dodać trochę wymiaru Twojemu regałowi. To nie tylko przełamuje monotonię rzędów książek stojących pionowo, ale tworzy dodatkowe miejsca między książkami i na nich. Uporządkowanie książek na regale według kolorów to również ciekawy pomysł. Tęcza na regale? Dlaczego nie! Twoja osobista biblioteczka oznacza, że możesz działać na swoich zasadach. Pamiętaj, że ciemne kolory przyciągają wzrok, dlatego te grupy nie powinny leżeć obok siebie. Regały to również świetne miejsca do umieszczenia małych dzieł sztuki, takie jak obrazy. W zależności od wielkości można je ułożyć warstwami przed książkami lub orzec o tył półki i układać mniejsze elementy z przodu. Małe ramki na zdjęcia można śmiało postawić przed rzędem książek, aby uzyskać głębię i dodać osobisty akcent. Najlepiej wyglądają, gdy są umieszczone między wysokością talii, a wysokością oczu. Nie stawiaj ich za wysoko lub za nisko, ani zbyt dużo, aby nie zagracały regału. Ozdobne pudełka są świetnym wypełniaczem pustych przestrzeni. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i materiałów, więc bez względu na to jaki styl domowej biblioteczki wybierzesz, na pewno znajdziesz coś pasującego do półek. Regały nigdy nie powinny być jednowymiarowe, dlatego możesz układać małe przedmioty dekoracyjne przed książkami. Nie bój się takiej kompozycji, ponieważ to czego nie widzisz pod jednym kątem, możesz zobaczyć pod innym. Wszystko jest kwestią perspektywy! Regał na książki domaga się równowagi przy ustalaniu kompozycji. Nie należy stawiać niczego dużego, co mogłoby przytłoczyć przestrzeń, ani niczego tak malutkiego co mogłoby się zgubić. Możesz zmieniać kształty, rozmiary i wysokości, ale staraj się trzymać je względem siebie. 

Rzuć nieco światła na swoją literaturę

Lampki nie służą tylko do nocnego czytania książek w łóżku. Dodanie oświetlenia do regału tworzy bardziej wyrafinowaną atmosferę nie tylko między półkami, ale także w pomieszczeniu, w którym znajduje się regał. Najpopularniejszym sposobem podświetlenia półek i regałów jest zastosowanie systemu LED, jednak nie zawsze musimy uciekać do nowoczesnego podświetlenia przedmiotów. Bardzo klimatyczny nastrój możemy uzyskać dzięki małej stojącej lampce.