Każda osoba stająca przed wyzwaniem, jakim jest urządzenie własnego mieszkania, marzy, aby było ono przestronne i funkcjonalne. W każdym mieszkaniu powinno znaleźć się kilka podstawowych rzeczy, a wśród nich znajduje się stół do kuchni i do jadalni, co jednak jeśli nie posiadamy osobnego pomieszczenia, a stół nie zmieści się w naszej kuchni? Wiele osób decyduje się na umieszczenie stołu w pokoju dziennym, jednak, czy to dobry pomysł?

Jeśli w naszym mieszkaniu posiadamy mało miejsca, powinniśmy dokładnie zaplanować wszystkie meble, które będą znajdować się w naszej przestrzeni mieszkalnej. Zarówno każdy mebel, jak i jego układ powinny być starannie przemyślane, aby jak najlepiej wykorzystać naszą życiową przestrzeń i obudzić potencjał drzemiący w naszym mieszkaniu, niezależnie od jego wielkości. Jeśli układ naszego mieszkania wyklucza posiadanie oddzielnej jadalni, warto włożyć w planowanie nieco więcej wysiłku i umieścić stół kuchenny w salonie. Niezależnie od tego, czy posiadamy ogromny pokój dzienny, czy mały, kameralny salon, jeśli wykażemy się kreatywnością, to z pewnością stół kuchenny będzie wspaniale wpasowywał się w wystrój pomieszczenia.

Czy stół kuchenny jest koniecznością?

Wiele osób rozważających wstawienie stołu kuchennego do jadalni zadaje sobie pytanie , czy stół jest naprawdę potrzebny w moim domu? Faktem jest, że nie każdy potrzebuje stołu kuchennego, jednak na co dzień może on okazać się niezwykle przydatny, szczególnie jeśli posiadamy dużą rodzinę lub wielu przyjaciół, z którymi spędzamy czas w domowym zaciszu. Stół z pewnością jest niezastąpiony podczas serwowania posiłków naszym gościom, jednak to nie jest jego jedyna funkcja. Stół często służy rodzinom do wspólnego spędzania czasu podczas gier w gry planszowe, jest niezastąpiony podczas wizyt naszych bliskich i wspólnego picia kawy, czy herbaty. Stół kuchenny w salonie często wykorzystywany jest również przez dzieci zarówno do odrabiania lekcji, jak i spędzania wolnego czasu na rysowaniu bądź układaniu puzzli i innych aktywnościach, podczas których stół kuchenny okazuje się niezastąpiony. Stół do kuchni okazuje się na tyle przydatny, że dobranie odpowiedniego wzoru, wielkości oraz koloru i umiejscowienie go w salonie może przynieść nam wiele korzyści ze względu na swoją wielofunkcyjność. 

Jak odpowiednio dobrać stół kuchenny do naszego pokoju dziennego?

Jeśli zdecydujemy się na posiadanie stołu kuchennego, nie mając możliwości umiejscowienia go w kuchni lub jadalni, to z pewnością będziemy w stanie dopasować stół do naszego salonu, niezależnie od jego wielkości. Jak dopasować stół kuchenny do pokoju dziennego tak, aby tworzyły one spójną całość? Przede wszystkim powinniśmy podzielić nasz salon na strefy, tak, aby między częścią, w której znajdzie się nasz stół kuchenny a obszarem, w którym znajdzie się strefa naszego wypoczynku, był wyraźny podział. Najczęściej wybieranym, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie naszego stołu kuchennego za kanapą, jednak aby to rozwiązanie wyglądało korzystnie, musimy dokładnie przemyśleć umiejscowienie naszego siedziska. Jeśli pragniemy umieścić nasz stół w innym miejscu, musimy pamiętać o tym, że nie powinien się on znajdować przed drzwiami, ponieważ to bardzo uciążliwe umiejscowienie zarówno dla osób spożywających posiłki, jak i tych, które będą potrzebowały przemieścić się między pomieszczeniami.

O czym pamiętać umieszczając stół kuchenny w pokoju dziennym?

Umieszczając stół kuchenny w salonie, musimy pamiętać o kilku rzeczach, przede wszystkim o tym, że oprócz stołu nasz salon musi zmieścić również krzesła, które będą jego uzupełnieniem. Wokół stołu powinniśmy zachować ilość miejsca, która pozwoli nam na swobodne poruszanie się oraz przesuwanie krzesła w zakresie, który umożliwi nam jego wygodne użytkowanie. Stół kuchenny powinien również być odpowiednio dobrany kolorystycznie, tworząc z naszym salonem jedną, wspaniałą, spójną całość. Jeśli wykażemy się kreatywnością i umiejętnością planowania, nasz salon może stać się wspaniałą przestrzenią, która pozwoli nam na wspólny odpoczynek i celebrowanie posiłków w gronie najbliższych mimo braku osobnej jadalni.