Każdy salon wymaga przemyślanej aranżacji - spędzamy w nim znakomitą większość dnia i animujemy swój czas na przeróżne sposoby. Poza kanapą znajdującą się w centrum pomieszczenia, należy zadbać także o odpowiednie meble do przechowywania - komody, zabudowę szaf czy szafkę RTV - oraz stworzenie przestrzeni przyjaznej przyjmowaniu gości i relaksowi. Niezbędne do stworzenia takiej strefy jest zainwestowanie w ławę, stolik kawowy, który będzie wystarczająco duży, aby pomieścić na blacie kilka kubków z kawą czy herbatą oraz będzie stylistycznie dopasowany do reszty pomieszczenia. Jak wybrać odpowiedni model do swojego wnętrza?

Spójność kolorystyczna 

Jeśli projektujemy jasne, nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, wybór stolika kawowego jest dość łatwy i przebiega sprawnie - nie mamy wówczas dużego pola do manewru i popełnienie stylistycznego faux-pas jest wręcz niemożliwe. Najlepszym wyborem do nieskomplikowanych aranżacyjnie pomieszczeń są stoliki lub ławy o prostej formie i stonowanych barwach - często wybierane są te z kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym blatem w białym, czarnym lub szarym kolorze. Rzadko kiedy blat jest odznaczającym się kolorystycznie akcentem.

Problem pojawia się, kiedy w naszym pokoju dziennym znajdują się meble z naturalnego drewna lub jego imitacji. Wówczas konieczne jest dostosowanie koloru stolika do reszty mebli - połączenie kilku odcieni drewna nie wygląda korzystnie i sugeruje, że wnętrze nie jest kompletne. 

Jednorodność stylów

Stylistyczny miszmasz znajduje swoje usprawiedliwienie wyłącznie w aranżacjach eklektycznych. Dlatego, jeśli nie zamierzamy stworzyć wnętrza z pogranicza różnorodnych, często niespójnych na pierwszy rzut oka kompozycji, musimy wystrzegać się zakupu mebli z różnych światów. 

Forma dominująca w pomieszczeniu

To, jaki kształt stolika kawowego wybierzemy zależy od tego, jakie kształty dominują w pomieszczeniu - duże znaczenie ma to, czy w salonie znajduje się stół jadalniany. Jego kształt może definiować formę pozostałych mebli z blatami. Podstawową zasadą jest zestawianie ze sobą tych samych kształtów - na przykład prostokątnego stołu z prostokątną ławą. Dzięki temu zabiegowi we wnętrzu zagości harmonia i dobra proporcja.  

Innym, nieco bardziej odważnym krokiem jest zestawienie mebli o różnej istocie, na przykład  - prostokątnego stołu jadalnianego z okrągłym stolikiem. To sposób na dodanie do aranżacji nuty ekstrawagancji.

Kształt i rozmiar stolika

Nie ma uniwersalnego rozmiaru stolika, który pasowałby do każdego wnętrza i zestawu wypoczynkowego. Przy wyborze tego mebla szczególną uwagę należy przywiązać do wysokości siedziska kanapy lub foteli - zaleca się, aby blat stolika był od ich niższy o 2,5 do 5 centymetrów. 

Kształt stolika może być także zależny od układu mebli wypoczynkowych. Jeśli mamy podłużną kanapę, będą do niej pasować:

  • Stoliki owalne,
  • Stoliki prostokątne,
  • Kompozycja z dwóch stolików o okrągłych blatach w różnych rozmiarach. 

Do kanap narożnych najbardziej poleca się ławy okrągłe lub kwadratowe.